חדשות

מאי

אפריל

מרץ

פברואר

ינואר

 

סרטונים

עיקר הפגיעות בילדים נגרמות עקב מגע עם חומרי הניקוי, דרך התזה או שתיה בשוגג של חומרי ניקוי נוזליים. פעוטות ואף תינוקות  מגיעים לחדרי המיון בעקבות חשש לפגיעה בעיניים או במערכת הנשימה בשל התזה של חומר ניקוי בסביבתם, מגע עם חלקיקים של חומרי ניקוי, או שתית חומרי ניקוי שאוחסנו בהישג יד, כגון נוזל לניקוי כלים ואפילו אקונומיקה. הפגיעות נגרמות בשל חוסר זהירות של הפעוט שאינו מבין או מזהה מה יש במיכל, בעקבות מעשה של אחד האחים בבית, ואף כתוצאה משימוש בלתי זהיר של הורים בחומרי ניקוי למיניהם.
 
רוב הסבונים שאנו משתמשים בהם בבית אינם מהווים סיכון גבוה, במקרה שהילד בלע כמות מסוימת מהם. במקרה כזה לרוב די בשטיפה טובה במים של המקום שנפגע. אולם יש חומרי ניקוי אחרים המכילים חומצה, שפגיעה מהם מחייבת התערבות רפואית מידית. חומרי ניקוי על בסיס חומצה הם חומרים מעכלים, שאינם בריאים לגוף. חומצה היא חומר פעיל, הפולט אדים ומזהם את האוויר בכל הבית. יש להשתמש כמה שפחות במוצרי ניקיון המכילים חומצות זרחתיות, חומצת מלח וכד'.
 
חומרי הניקוי הרעילים ביותר הם: מסיר אבנית המשמש  לניקוי קומקומים, מכונות אספרסו, כיורים ואמבטיות; מסיר שומנים לניקוי הכיריים והתנור; חומר לניקוי רצפה אחרי שיפוצים (חומר מאוד רעיל המיוצר על בסיס חומצת מלח ופולט גזים רעילים לסביבה), אקונומיקה ופותח סתימות. מספר אנשים אף הגיעו למצב של עיוורון (!)כתוצאה מפגיעת חומצה של פותח סתימות בעיניים.
 
בשנים האחרונות החלו ברחבי העולם להחמיר במדיניות האכיפה ולאתר פתרונות שימנעו פגיעה בילדים ובאוכלוסיות נוספות. אולם בישראל, לא מתבצעת פעילות לחיזוק המודעות בנושא. משרדי הממשלה אינם מדריכים את הציבור לצרכנות נבונה ובריאה.  כתוצאה מכך הציבור הישראלי אינו מודע לנושא, אף שהוא משכיל ואכפתי בכל הקשור לחשיפה לחומרים מסוכנים בבית. הציבור הישראלי אינו יודע כיצד להעריך את בטיחות המוצרים שעל המדף.
 
מה ניתן לעשות כדי להפחית את סיכון ילדכם מפגיעת חומרי ניקוי בבית?
·         הקפידו תמיד לסגור את הפקק של חומר הניקוי לאחר השימוש. כשהבקבוק פתוח, הילדים סקרנים לעיתים לראות מה יש בפנים.
·         שימו את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים. מומלץ לאחסנם במקום גבוה.
·         אל תעבירו את חומרי הניקוי לכלי אחסון שאינם מקוריים. אלה עלולים להיות פחות בטיחותיים, הן בשל אופן סגירתם והן משום שהם פחות עמידים לחומרים החריפים שבחומרי הניקוי. לעולם אל תעבירו חומרי ניקוי לבקבוקים, שכן הם עלולים להידמות לבקבוקי שתיה בעיני הילדים.
·         שימו לב שהמוצר קיבל את אישור מכון התקנים. מכון התקנים אוכף את תקני הבטיחות על יצרנים גדולים ויבואנים, אך אכיפתו דלילה בקרב יצרנים מקומיים קטנים.
·         שימו לב לאופן הסימון של המוצר. ככל שהסימון מפורט יותר, כך הוא עומד ברמת אכיפה גבוהה יותר. אם מדובר במוצר קורוזיבי, הסימון אמור לפרט את כללי השימוש הבטיחותי: כפפות, משקפי מגן, הרחקה מילדים, אחסון במקום מוצל וכו'.
·         העדיפו לרכוש חומרי ניקוי  אקולוגיים, עם ריכוזים פחות גבוהים של חומרים פעילי שטח. החליפו מוצרים אגרסיביים במוצרים על בסיס חומצת לימון או חומצת תפוזים, שהם יותר טבעיים ומן הסתם פחות רעילים. קיימים בשוק פותחי סתימות על בסיס אנזימתי - חיידק האוכל את השומנים בכיורי המטבח, ופעולתו דומה לזו של חיידקים פרוביוטיים ביוגורט. העדיפו מוצרים שריכוז החומצה שבהם אינו עולה על 5%, ורצוי אף פחות.
·         המעיטו ככל האפשר להשתמש באקונומיקה וחפשו תחליפים. אקונומיקה מכילה נתרן תת כלורי שהוא חומר מסוכן במיוחד. הקפידו לרכוש מוצרי ניקיון בהם הריכוז של נתרן תת כלורי (NaClO) אינו עולה על 0.01% ממשקל החומר המרוכז.
·         אל תערבבו חומרים. זהו מתכון בדוק לכוויות והרעלות.
·         במקרה חירום יש כמובן לקחת את הילד לטיפול רפואי מידי. הקפידו לקחת אתכם את החומר ממנו הילד נפגע, כדי להבטיח את הטיפול היעיל ביותר.